Ana sayfa DÜNYA Ölümler Artıyor! AB Liderleri Toplanıyor

Ölümler Artıyor! AB Liderleri Toplanıyor

111
0
Ölümler Artıyor! AB Liderleri Toplanıyor
Ölümler Artıyor! AB Liderleri Toplanıyor

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin liderleri, Avrupa’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının hızla artmasının ardından alınacak tedbirler ve AB içindeki koordinasyonu görüşmek için ‘sanal zirve’ toplantısında bir araya gelecek.

Brüksel’de iki hafta önce yapılan toplantıda ‘ortak, hızlı ve kararlı” adımları atmak üzere mutabık kalan liderler, salgınla mücadelede toplu çabaların nasıl güçlendirileceğini ve hızlandırılacağını görüşecek.

Avrupa genelinde vakaların son haftalarda çok hızlı artış göstermesi nedeniyle AB Konseyi Başkanı Charles Michel’in geçen hafta toplantıya çağırdığı AB liderleri, kendi ülkelerindeki tecrübelerini paylaşacak ve Kovid-19’a karşı en iyi uygulamalar hakkında görüş alışverişi yapacak.

AB yetkililerinin verdiği bilgiye göre, özellikle hızlı testler, temaslıların takibi ve aşılar yarınki toplantının odak noktası olacak.

Liderlerin hızlı test kitlerinin dağıtımı ve kullanımı, AB içindeki seyahatlerde hızlı test sonuçlarının karşılıklı tanınmasına yönelik çalışmaları ve üyeler arası yardımlaşmayı ele alması bekleniyor.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, hızlı test kitlerinin satın alınarak üye ülkelere dağıtılacağını, bunun için 100 milyon avro ayırdıklarını söylemişti.

AB liderleri ayrıca bu yıl sonuna kadar hazır hale gelmesi beklenen aşılarla ilgili ortak yaklaşım konusunda görüş alışverişi yapacak. Bu konuda üye ülkelere dağıtım kriterleri, aşılanacak öncelikli toplum gruplarının belirlenmesi ve lojistik sorunların tartışılması öngörülüyor.

AB, bugüne kadar aşı geliştirme çalışmalarında Faz-3 aşamasındaki ilaç üreticileri Johnson and Johnson, AstraZeneca ve Sanofi-GSK ile yüz milyonlarca doz aşı satın almak üzere sözleşme imzaladı. CureVac, BioNTech-Pfizer ve Moderna firmalarıyla yapılan aşı satın alma görüşmeleri de sonuçlandırıldı ancak henüz sözleşme aşamasına gelinmedi.

‘BİRÇOK ÜLKEDE KISITLAMALARIN GERİ GETİRİLMESİ HUSUSU KONUŞULACAK’

Başta Almanya olmak üzere Avrupa’nın birçok ülkesinde vaka sayılarının günlük olarak rekor kırması yüzünden kısıtlamaların genişletilmesini gündemde.

Halk birçok ülkede söz konusu kısıtlamaları protesto etmek için sokağa çıkmıştı

İLİşKİLİ HABERLER Koronavirüs Aşısı Virüsü Öldürmüyor

Koronavirüs Aşısı Virüsü Öldürmüyor

Fransa’da Kovid-19 Nedeniyle Son 6 Ayın En Yüksek Ölü Sayısı Kaydedildi

Fransa’da Kovid-19 Nedeniyle Son 6 Ayın En Yüksek Ölü Sayısı Kaydedildi

Koronavirüs Japonya’da Robot Satışını Arttırdı

Koronavirüs Japonya’da Robot Satışını Arttırdı

Almanya'da Tedbirler Geri Getiriliyor

Almanya’da Tedbirler Geri Getiriliyor

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here