DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21586380,07%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Mansur Yavaş sözünü tutuyor, Polatlı’nın su hasreti bitiyor
  • Haber Ondan
  • Mansur Yavaş sözünü tutuyor, Polatlı’nın su hasreti bitiyor

Mansur Yavaş sözünü tutuyor, Polatlı’nın su hasreti bitiyor

ABONE OL
Eylül 24, 2020 11:57
Mansur Yavaş sözünü tutuyor, Polatlı’nın su hasreti bitiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, ihalesi tamamlanan İvedik-Temelli-Polatlı Arası İçme Suyu İletim Hattı, Depo, Terfi İstasyonları ve Tesislerin Yapım İşi ile ilgili düzenlenen bilgilendirme toplantısına katıldı.

Başkan Mansur Yavaş, ihaleyi alan firmadan işi 30 ay yerine 24 ayda tamamlamasını istedi. İhaleyi alan şirket temsilcisinin olumlu cevabına toplantıya katılan katılımcılar alkışlarla destek verdi. 30 yıl önce yapılan hattın bir an önce değişmesi gerektiğini belirten Yavaş, şunları söyledi:

30 YILDIR AYNI HAT

* Polatlı’yı uzun yıllardır mağdur ediyordu. Biz de seçimlerden önce mutlaka Gerede’den gelen suyun Polatlı’ya verileceğinin sözünü vermiştik. Göreve başladıktan sonra önce insan hayatı ve insan sağlığı diyerek ilk gündeme getirdiğimiz projelerden bir tanesi de Polatlı’ya bu suyun verilmesiydi. Malum herkesin gözü önünde cereyan eden tartışmalar oldu ve maalesef bir yıl kaybettik.

(FOTO: SÖZCÜ)

* İhalemizi de şeffaf bir şekilde yaptık. Gülbağ Holding’e bağlı bir şirket ihaleyi aldı. İhaleye çıkarken 30 ay olarak çıkılmıştı. Kaybettiğimiz 1 yıl var. Biz Polatlı halkı adına, bu ihaleyi en geç 24 ayda bitirmenizi sizden rica ediyoruz. Bu suyu sadece 125 bin nüfusu aşkın Polatlı halkı değil Temelli ve civarındaki köyler dolayısıyla 1,5 milyon Ankaralı için bunu 24 ayda bitirmenizi taahhüt etmenizi istiyoruz.

ASBESTLİ BORULAR DA DEĞİŞİYOR

* Polatlı Belediye Başkanıyla görüştük. 15 Ekim’de de eski hattın rehabilitasyonu ve yeni proje sonuçlanıncaya kadar zaman zaman gerçekleşen su arızalarından etkilenilmemesi için Polatlı’ya gününü çok önceden bildirmek suretiyle 4 günlük bir su kesintisi yapacağız. Bu kesintiler sırasında 40’a yakın tankerle de Polatlı’da olacağız. Eğer hava şartları elverişli olursa bu 4 günü de öne çekeceğiz ki herhangi bir şekilde İvedik Gerede Projesi bitinceye kadar yaşanan arızalarda eskisi gibi uzun süreli su kesintileri olmasın.

ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk (FOTO: SÖZCÜ)

1.5 MİLYON KİŞİYİ ETKİLEYECEK

Tanıtım toplantısına katılan ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, ihale programlarına Ankara’nın acil olarak değişmesi gereken içme suyu, yağmur suyu ve atık su hatlarını aldıklarını açıkladı. Başkent genelinde 570 bin metre atık su, 130 bin metre yağmur suyu 215 bin metre içme suyu hattı imalatı gerçekleştirdiklerini belirten Öztürk, şu değerlendirmelerde bulundu:

* Yıllardır sorun yaşanan Polatlı merkez ve 12 mahallenin günlük su ihtiyacı Yüzükbaşı hattı ve yeni açılan kuyulardan sağlanıyor. Dayanım ömrünü tamamlamış, korozyona uğramış, sürekli arızaların oluştuğu, Polatlı halkımızın su ihtiyacını karşılayan Yüzükbaşı hattının devreden çıkarılması adına bu ihalemizin yapılması büyük önem arz ediyordu.

* Yenimahalle’deki İvedik İçme Suyu Arıtma Tesisinden başlayıp, Bağlıca-Etimesgut, Yenikent-Sincan, Başkent OSB-Anadolu OSB, Malıköy Gecekondu Önleme Bölgesinden Temelli’ye ve nihayetinde Polatlı’ya kadar olan yaklaşık 107 kilometrelik içme suyu isale hattının ihale, sözleşme ve yer teslimi süreçleri bugün itibarıyla tamamlandı. 1,5 milyon kişinin faydalanacağı hattımız, 2 bin 200 çaplı çelik borular ile başlayıp bin çaplı borulara kadar devam edecek olup, 500 metreküp kapasiteli 2, 3 bin metreküp kapasiteli bir su deposu ve bir terfi merkezi imalatlarını içermektedir.

KÖYLERE MUSLUKTAN İÇİLEBİLİR SU

Polatlı halkının gerçekleşmesini dört gözle beklediği ihale 26 Ağustos 2020 tarihinde ASKİ Polatlı Bölge Müdürlüğü’nde tek seferde yapıldı. Yaklaşık maliyetin 633 milyon 839 bin 231 TL 74 kuruş olarak açıklandığı ihaleye 8 firma katılırken, ihaleyi 549 milyon 320 bin TL’lik en düşük teklifi vererek kazanan OHİTAN firması ile ASKİ Genel Müdürlüğü arasında 18 Eylül 2020’de sözleşme imzalandı.

Polatlı’nın sonradan mahalleye çevrilen köylerinde de musluktan içilebilir su akıtacak proje, İvedik İçme Suyu Arıtma Tesisi ile Polatlı arasında inşa edilecek 106 bin 714 metrelik isale hattının yanı sıra, 3 bin metreküp kapasiteli 1 su deposu, 500 metreküp kapasiteli 2 su deposu ve 1 terfi istasyonu yapılmasını da içeriyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.