DOLAR 32,6365 0.22%
EURO 35,0160 0.26%
ALTIN 2.437,530,10
BITCOIN 2128504-0,74%
İstanbul
28°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

CHP’li Girgin: Sahiller yönetimi bile bilinmeyen MUÇEV’e bırakılamaz
  • Haber Ondan
  • CHP’li Girgin: Sahiller yönetimi bile bilinmeyen MUÇEV’e bırakılamaz

CHP’li Girgin: Sahiller yönetimi bile bilinmeyen MUÇEV’e bırakılamaz

ABONE OL
Temmuz 27, 2021 18:54
CHP’li Girgin: Sahiller yönetimi bile bilinmeyen MUÇEV’e bırakılamaz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünyaca ünlü Muğla plajlarında yapılan özelleştirmelerle ilgili konuşan CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, MUÇEV Limited Şirketi’nin gerekli şekilde denetlenmediğini ve belediyeler eliyle tüm hizmetlerin yapıldığı kıyı bölgelerindeki gelirlerin MUÇEV’e aktarıldığını söyledi. Girgin, “Muğla’da 14 plaj, iskele, koy ve tesisin işletme ve ihale hakkını alan yönetimi bile belli olmayan MUÇEV’in keyfine bırakılamaz” dedi.

Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, MUÇEV’in kamu yararı sağlanması gereken kıyılarda keyfi uygulamalar yaptığını ve denetlemediğini söyleyerek, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un cevaplaması için sorular yöneltti.

“MUÇEV, İKTİDARI ARKASINA ALMIŞ BİR SERMAYE ŞİRKETİ GÖRÜNÜMÜNDE”

Girgin, daha önce vermiş olduğu önergeye Bakanlık tarafından verilen cevapta MUÇEV’in “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde kurulan Türkiye Çevre Korum Vakfı (TUÇEV) ve Muğla’ya Hizmet Vakfı’nın iştiraki” olduğunu söylediklerini belirtti. MUÇEV’in Limited şirket olduğunu söylerken, sermaye kazancı sağlayan bir şirketin dayandığı hukuki çerçevenin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Muğla Valiliği olduğunu söyledi. Girgin, “MUÇEV Limited Şirketi’nde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı, kamu bürokratları yönetici olarak görev yapıyor. Hukuki görünümü, kamu gücünü arkasına almış bir sermaye şirketi görüntüsü vermektedir” dedi.

“SAYIŞTAY BULGULARI VE YARGI KARARLARINA RAĞMEN KIYILAR MUÇEV’E DEVREDİLDİ”

Muğla’da 14 plaj, iskele, koy ve tesisin işletme ve ihale hakkını MUÇEV Limited Şirketinin aldığını hatırlatan Girgin şunları söyledi:

* Kıyı alanlarının MUÇEV’e devredilemeyeceğine dair kesinleşmiş yargı kararları ve Sayıştay bulguları bulunmasına rağmen bu alanlar yerel yönetimlerin elinden alınmıştır. Kıyılarda kamu yararının sağlanması için esas olan kıyı şeritlerinin yerel yönetimlere tahsis edilmesidir. Bu kıyısal alanların tüm hizmetleri belediyeler eliyle yapılmaktadır. Buna rağmen bölgelerden elde edilen tüm gelirler MUÇEV’e gidiyor.

* MUÇEV Limited Şirketi’nin bir özel hukuk tüzel kişisi olmasına rağmen, kamu hizmeti olması gereken alanlarda faaliyet yapması ve bu faaliyetlere yönelik tatmin edici ve kapsamlı bir denetleme sürecinin işlememesi kamuoyunda ciddi rahatsızlık yaratmaktadır. Ortak varlığımız olan kıyılarımızın işgal ve talan edilmesine karşı her platformda mücadele edeceğiz.

SORULARA YANIT İSTEDİ

* Söz konusu alanların, MUÇEV Limited Şirketi’ne, hangi kanun maddesine göre ücretsiz devri veya tahsisi sağlanmıştır?

* MUÇEV Limited Şirketi, kamusal varlığımız kıyılarımızı, kamunun gücüyle ancak Sayıştay denetimine tabi olmadan yönetmek için mi kurulmuştur?

* MUÇEV Limited Şirketi’nde yönetim ve denetleme kurullarında kimler yer almaktadır?

* Kamu görevlilerinin MUÇEV Limited Şirketi Yönetim Kurulu’nda yönetim kurulu üyesi olarak görev almaları yasal mıdır? Bu durum 658 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda yer alan ticaret yasağına aykırı değil midir?

* Bu kişilere herhangi bir ücret, huzur hakkı vs. ödenmekte midir? Ödeniyorsa bu ikinci görev ve ücret yasağına girmekte midir?

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.