DOLAR 31,4112 0.13%
EURO 34,0868 0.11%
ALTIN 2.101,600,04
BITCOIN %
İstanbul
11°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

2021 yılında uygulanacak asgari ücret pazartesi günü belli olacak
  • Haber Ondan
  • 2021 yılında uygulanacak asgari ücret pazartesi günü belli olacak

2021 yılında uygulanacak asgari ücret pazartesi günü belli olacak

ABONE OL
Aralık 26, 2020 13:35
2021 yılında uygulanacak asgari ücret pazartesi günü belli olacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bakanlık yetkilileri, işveren ve işçi temsilcilerinin katılacağı son toplantı ile birlikte 2021 yılında uygulanacak asgari ücret belli olacak. Asgari ücrete yapılacak zam oranı doğrudan 7 milyon kişiyi etkileyecek.

TÜİK’DEN ASGARİ ÜCRET ÖNERİSİ

Yapılan son toplantıya katılan TÜİK, asgari ücret hesaplamasında dikkate alınan bekar bir çalışanın aylık asgari geçim tutarını hafif işler için 2 bin 339, orta işler için 2 bin 507 ve ağır işler için 2 bin 792 olarak belirledi. TÜİK’e göre ağır statüdeki bir işçinin geçim maliyeti yıllık yüzde 19.77 arttı.

İŞÇİ TEMSİLCİLERİNDEN ORTAK BİLDİRİ

TÜRK-İŞ, HAK-İŞ ve DİSK, asgari ücret konusundaki gelişmelere ilişkin ortak açıklama yaptı. Yazılı açıklamada, işçiler ve aileleri için insana yakışır yaşam düzeyini sağlayacak bir asgari ücret belirlenmesinin milyonlarca işçinin beklentisi ve ortak talebi olduğu belirtilerek, “İşçilere aileleriyle birlikte yeterli yaşam şartlarını sağlayacak bir ücretin güvence altına alınması günümüz yeni Covid-19 salgını döneminde daha da önem kazanmıştır. Üçlü yapıda çalışmalarını sürdüren Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), asgari ücret düzeyinin belirlenmesinde işçilerin ve ailelerinin ihtiyaçlarının dikkate alınması gereğini önemle belirtmektedir. Asgari ücret işçilerin aileleriyle birlikte geçimini sağlayacak ücrettir. Tüm aile bireylerinin hakkı vardır. Pazarlık konusu edilmemelidir. Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından görev verilen Türkiye İstatistik Kurumunca bekar bir işçi için hesaplanan yaşama maliyeti Kasım 2020 ayı itibarıyla net 2 bin 792 TL’dir. Açıklanan bu tutarda aile unsuru yoktur, dikkate alınmamıştır. 2020 Aralık ayında gerçekleşecek fiyat artışı ile asgari ücretin geçerli olacağı 2021 yılı muhtemel fiyat artışları da bulunmamaktadır. Bütün bu unsurları kapsayacak bir asgari ücretin, tüm bir yıl boyunca kesintiler nedeniyle azalma olmadan işçinin eline geçmesi sağlanmalıdır” denildi.

‘HÜKÜMET VE İŞVEREN, TEKLİFİ PAYLAŞMALI’

Asgari Ücret Tespit Komisyonunda belirleyici olan hükümetin tutumu olduğu vurgulanarak, “Geçmiş kimi yıllarda olduğu gibi hükümet tercihini, iktisaden dar ve sabit gelirli kesimler için kullanmalıdır. İnsan onuruna yaraşır bir geçimi sağlayacak bir asgari ücretin yürürlüğe girmesi için tüm imkanlarını seferber etmelidir. İşçi temsilcileri insan onuruna yakışır bir düzeyde asgari ücret belirlenebilmesi için komisyon çalışmaları sırasında temel alınması gereken ilkeleri belirlemiş ve kamuoyu ile paylaşmıştır. Üç işçi konfederasyonu, 4 Aralık 2020 günü ortaklaştırdıkları ‘insan onuruna yaraşır bir asgari ücret’ belirlenmesi talebinin arkasında durmaktadır. Çalışanların kabul edeceği, işçilerin mutlu olacağı bir asgari ücret ancak bu şekilde mümkün olacaktır. Hükümet ve işveren, asgari ücretle ilgili tekliflerini kamuoyuyla paylaşmalıdır” ifadeleri kullanıldı. (DHA)

İlginizi ÇekebilirAsgari ücret neleri etkileyecek?Asgari ücret neleri etkileyecek? İlginizi Çekebilir7 milyon asgari ücretliye ev parası7 milyon asgari ücretliye ev parası İlginizi ÇekebilirAsgari ücretli 8 çalışan 'Geçinememeyi' anlattı: Bakkal borcunu bahara erteledimAsgari ücretli 8 çalışan ‘Geçinememeyi’ anlattı: Bakkal borcunu bahara erteledim

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.