DOLAR 32,9458 0.13%
EURO 35,3960 0.02%
ALTIN 2.468,35-0,03
BITCOIN 1984531-5,01%
İstanbul
28°

AZ BULUTLU

03:25

İMSAK'A KALAN SÜRE

Özbekistan’ın Geleneksel Defin Yöntemi: Yerin Üstündeki Mezarlar
  • Haber Ondan
  • Dünya
  • Özbekistan’ın Geleneksel Defin Yöntemi: Yerin Üstündeki Mezarlar

Özbekistan’ın Geleneksel Defin Yöntemi: Yerin Üstündeki Mezarlar

ABONE OL
Haziran 8, 2024 14:09
Özbekistan’ın Geleneksel Defin Yöntemi: Yerin Üstündeki Mezarlar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Özbekistan’ın Harezm Bölgesi ve Geleneksel Mezarlık Uygulamaları

Özbekistan’ın batısındaki Harezm bölgesi, Orta Asya’nın en uzun nehirlerinden biri olan, Ceyhun Nehri olarak da bilinen Amu Derya’nın yakınlarında konumlanmıştır. Yer altı su varlığı bakımından zengin olan bölgede, suların zemine çok yakın olması mezar kazma ve defnetme işlemlerini zorlaştırmaktadır.

Geleneksel Defin Yöntemi: Üstteki Mezarlar

Bu nedenle, Harezm bölgesinde, mezarlar toprağın altı yerine üstüne inşa edilen kabre konulmaktadır. Bu geleneksel defin yöntemi, yüzyıllardır devam etmekte olup, bölgede yerleşik hale gelmiştir. Ölen kişi defnedilirken kültürel ve dini gelenekler göz önünde bulundurulmakta, ölen kişiye saygı gösterilmesi ve hatırasının yaşatılması için mezarlar özenle hazırlanmaktadır.

Mezarların Özellikleri ve İnşa Süreci

Mezarlar genellikle tuğla, taş, çamur gibi materyallerle inşa edilmekte ve bazı süslemelerle süslenmektedir. Çatılı, kubbeli ve yerel mimariye uygun olarak düzenlenen mezarların dışında, ölen kişiye ait bilgiler ve fotoğraflar da yer almaktadır. Mezarların üzerine ölen kişinin adı, doğum ve ölüm tarihi yazılmakta ve bazılarında Kur’an-ı Kerim’den ayetler ile fotoğraflar bulunmaktadır.

Matnazar’ın Açıklamaları

Hive bölgesinde yaşayan Şaripov Matnazar, ölen kişilerin yerin altına değil, yer üstündeki kabirlerin içine gömüldüğünü belirtmiş ve bu uygulamanın su seviyesinin yüksekliği nedeniyle yapıldığını açıklamıştır. Matnazar’a göre, ölü, İslami usullere göre kefenlenmekte ve yerin üstüne inşa edilen kabirlerin içerisine konulmaktadır.

Matnazar, mezarların üst üste yapıldığını ve aynı aileden kişilerin kümbet şeklindeki mezarlara defnedildiğini ifade etmiştir. Çocuklar için ise kümbetlerin yapılmadığını ve onların yerin altına gömüldüğünü belirtmiştir. Matnazar, bütün Harezm’de mezarların yerin üstünde yapıldığını ve yıllardır bu geleneği sürdürdüklerini vurgulamıştır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.