DOLAR 32,5950 0.19%
EURO 35,0660 0.39%
ALTIN 2.442,370,30
BITCOIN 2132952-0,56%
İstanbul
26°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Yargıtay’dan emsal niteliğinde ‘düğün’ kararı
  • Haber Ondan
  • Yargıtay’dan emsal niteliğinde ‘düğün’ kararı

Yargıtay’dan emsal niteliğinde ‘düğün’ kararı

ABONE OL
Ağustos 24, 2020 10:08
Yargıtay’dan emsal niteliğinde ‘düğün’ kararı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yargıtay’dan emsal niteliğinde ‘düğün’ kararı… L.Ö. isimli genç kadın, akrabası olan G.A ile köy düğünüyle evlendi. Damat, resmi nikahı çalıştığı şehir merkezinde kıydıracağını söyledi. Aradan geçen yıllara rağmen sözünü tutmadı. Geçimsizlik çift yaşayan daha sonra ayrıldı.

G.A.’nın nikah vaadinde durmadığını, ailesinin evine gönderilerek mağdur olduğunu öne süren L.Ö., Asliye Hukuk Mahkemesi’nde maddi ve manevi tazminat davası açtı.

Davalı damadın sözlerini tutmadığı, kendisine nikah kıymamasına rağmen başka bir kadınla resmi olarak evlendiğini belirten davacı kadın, toplum içinde itibarının zedelendiğini dile getirdi.

YARGITAY NOKTAYI KOYDU

Davalı G.A ise davacı kadının davranışlarındaki bozukluk sebebiyle nikahtan vazgeçtiğini iddia etti. Mahkeme, kadının düğün tarihinde reşit olduğu, nikah yapılmaksızın kendi iradesi ile evlenmeyi kabul ettiği gerekçesiyle tazminat talebini geri çevirdi. Kararı davacı kadın temyiz edince devreye Yargıtay 4. Hukuk Dairesi girdi.

Emsal nitelikte bir karara imza atan Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, 3 sene birlikte yaşayıp resmi nikah yapılmamasını fırsat bilerek kadının eve gönderildiğine dikkat çekti.

Kararda şu ifadelere yer verildi:

* Toplumun geleneksel yapısı ve tarafların yaşadığı sosyal çevre gözetildiğinde toplumda boşanan kadın damgasını taşımasına yol açacağından ortaya çıkan olgu davacının kişilik haklarına saldırıdır.

“KAÇINILMAZ BİR GERÇEK”

* Böyle bir durumun varlığı, davacının yeni bir evlilik yapmasını zorlaştıracağı gibi ileride yapacağı evliliklerde de aleyhine kullanılabileceği kaçınılmaz bir gerçektir.

* Aynı zamanda akraba olan taraflardan davalının davacının içine düşeceği bu durumu da gözeterek daha hassas davranması beklenmelidir.

* Davacının, davalı tarafından resmi nikah yapma vaadi ile kandırıldığı ve bunun etkisi altında fiziksel ve ruhsal olarak zarara uğratıldığı, bundan elem ve üzüntü duyduğunun kabul edilmesi ve davacının hukuka aykırı eylemden dolayı manevi dengesinin eski haline dönüşmesi, duygusal olarak tatmin edilmesi, zarar verenin de bir daha böyle bir eylemde bulunmaktan alıkonulması amacıyla uygun bir manevi tazminata hükmedilmesi gerekir.

* Mahkeme kararının bozulmasına oy birliği ile hükmedilmiştir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.