DOLAR 31,2178 -0.06%
EURO 33,8608 -0.07%
ALTIN 2.051,850,57
BITCOIN 19428323,05%
İstanbul
12°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Son dakika… Bilim Kurulu sonrası Bakan Koca’dan kritik aşı açıklaması
  • Haber Ondan
  • Son dakika… Bilim Kurulu sonrası Bakan Koca’dan kritik aşı açıklaması

Son dakika… Bilim Kurulu sonrası Bakan Koca’dan kritik aşı açıklaması

ABONE OL
Aralık 17, 2020 00:51
Son dakika… Bilim Kurulu sonrası Bakan Koca’dan kritik aşı açıklaması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Vaka sayılarındaki artış hızla sürerken Bilim Kurulu, kirik bir toplantı daha gerçekleştirdi. Toplantı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yazılı açıklama yapıldı.

Son birkaç hafta içinde uygulanan kısıtlayıcı tedbirlere vatandaşları daha bir titizlikle uyum göstermesinin sonuçlarını almayı umduklarını belirten Koca, “Gerek tedbirlerin uygulamaya konması, gerek uyumun ve sonuçlarının takibi yönünde Bakanlık olarak yoğun bir gayret içindeyiz” dedi.

“TEMİN EDİLECEK AŞI MİKTARININ ARTIRILMASI GÖRÜŞÜLDÜ”

Bilim Kurulu’nun bugünkü toplantısında öncelikle aşı konusundaki gelişmelerin değerlendirildiğini ifade eden Koca, yapılan sözleşmeye bağlı olarak ülkemize ilk partisinin gelmesi beklenen inaktif aşının gelişinden itibaren yürütülecek strateji üzerinde görüşmeler yapıldığını, temin edilecek aşı miktarının artırılması ve alternatif aşı teminine ilişkin çalışmalar ve görüşmeler hakkında bilgi paylaşıldığını belirtti.

“KAYDA DEĞER BİR YAN ETKİ GÖRÜLMEDİ”

Yerli aşı çalışmalarına değinen Koca, şunları söyledi:

*Bu arada umut vadeden yerli aşı çalışmalarımızın orta ve uzun vadede sorunun çözümünde rol alacağı belirtilmiştir. Halihazırda bir inaktif aşımızın Faz I klinik çalışmasında sona gelinmiş ve Faz II çalışmalarına hazırlanılmaktadır. Eş zamanlı olarak 2 inaktif ve 2 adenövirus temelli aşı ile bir virüse benzer parçacık aşısı da Faz I aşamasına gelmiş ve gerekli incelemelerden sonra ilk araştırma ürünleri üretilerek devreye alınacaktır.

*Ancak öncelikle erken dönemde yapılacak olan aşılamaya odaklanmanın önemi dile getirilmiştir. Ülkemizde bir inaktif (sinovac) bir de mRNA (pfizer) aşının Faz III çalışmaları sürmektedir. Bir adenövirüs (sputnik V) aşısının da Faz III öncesi kronik toksisite çalışmaları yürütülmektedir. Bu aşının da en kısa sürede Faz III çalışmasının başlaması beklenmektedir. Mevcut verilere dayalı olarak inaktif aşının güvenirliği konusunda elde edilen bilgilerin yanında ülkemizde de yürütülen Faz III çalışmalarında kayda değer bir yan etkinin görülmediği ifade edilmiştir.

*Bilim Kurulumuz ayrıca aşının lojistiği, öncelikle aşılanacak olan sağlık personelinin kapsamı, yaygın aşılama programı ve aşı kayıt sistemi hakkında önerilerde bulunmuştur.

DSÖ’DEN TÜRKİYE’YE KIZAMIKÇIK TEBRİĞİ

COVID 19 aşısının ve aşı yapabilme yeteneğinin gündemin en üst noktasına oturduğu bu günde Dünya Sağlık Örgütü verdiği kızamıkçığın Türkiye’de tamamen yok edilmesi beyanıyla ilgili konuşan Koca, “Pandemi mücadelesi ile yoğun çaba içinde olduğumuz 16 Aralık 2020 tarihi ülkemizin bağışıklama başarısı açısından çok önemli bir gündür. DSÖ Avrupa Bölgesi’nin resmi kurulu olan Bölgesel Doğrulama Komitesi tarafından 2017-2019 yılları arasında kızamıkçık virüsü dolaşımının üç yıl art arda kesilmesi nedeniyle Türkiye’de kızamıkçığın tamamen yok edilmiş olduğu beyan edilmiş, bu nedenle kutladıklarını ve ilgili sertifikanın önümüzdeki haftalarda gönderileceği ifade edilmiştir” bilgisini verdi.

“ÖNEMLİ BİR AŞI KÜLTÜRÜNE SAHİBİZ”

Koca, sözlerini şöyle tamamladı:

*Toplum olarak önemli bir aşı kültürüne sahibiz. Çocukluk çağı aşılarında en fazla antijenle en yaygın aşılama yapan ve yüksek başarı elde eden ülkelerin başında geliyoruz. Aşı kayıt sistemi ve online takip edilen soğuk zincir lojistiği ile desteklenen güçlü bir birinci basamak sağlık ağı yanında yıllardır bu konuda emek veren sağlık personelimizin ısrarlı çabaları ve fedakarlığı bu başarının esas sahipleridir.

*Sahada yıllardır emek veren aşı uygulayan personelimizi kutluyor, hepsine teşekkür ediyorum. COVID 19 aşı kampanyasında bu başarı hikayesi yol gösterecektir. Bu sefer başta Aile Sağlığı Merkezlerimizde olmak üzere üniversite, kamu ve özel sağlık kuruluşlarımız ve bütün vatandaşlarımızla birlikte dünyaya örnek olacak bir aşılama kampanyası yapacağımıza inanıyoruz.

İlginizi ÇekebilirSon dakika... Vaka ve vefat sayısı açıklandı! İşte 16 Aralık corona tablosuSon dakika… Vaka ve vefat sayısı açıklandı! İşte 16 Aralık corona tablosu İlginizi ÇekebilirSon dakika... Yılbaşında 4 gün sokağa çıkma yasağı kararı alındıSon dakika… Yılbaşında 4 gün sokağa çıkma yasağı kararı alındı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.