DOLAR 32,8264 -0.02%
EURO 35,1617 0%
ALTIN 2.451,81-0,24
BITCOIN 21845260,79%
İstanbul
27°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Adalet Bakanı Gül’den başsavcılıklara corona uyarısı!
  • Haber Ondan
  • Adalet Bakanı Gül’den başsavcılıklara corona uyarısı!

Adalet Bakanı Gül’den başsavcılıklara corona uyarısı!

ABONE OL
Ağustos 27, 2020 22:19
Adalet Bakanı Gül’den başsavcılıklara corona uyarısı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

1 Eylül’de başlayacak adli yılla birlikte adliyelerde hakim-savcı, adli personel ile vatandaşların korunması, salgının bulaşma riskinin azaltılması ve yayılmasının engellenmesi amacıyla bir yazı yayımlandı. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül imzalı, “Covid-19 Salgınına Yönelik Tedbirler” konu başlıklı yazıda Sağlık Bakanlığının kararları ve Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda adliyelerde alınan önlemlerin salgının bulaşma riskinin azaltılmasında önemli katkısı olduğu belirtildi.

Söz konusu yazıda adliyelerde alınacak tedbirleri belirleyen ve 29 Mayıs 2020’de yayınlanan “Adalet Hizmetlerinde Koronavirüs Tedbirleri Kapsamında Yeni Çalışma Esasları Kılavuzu”nda yer alan önlemler hatırlatılarak yeni dönemde de kılavuzda yer alan tedbirlere aynı titizlikle riayet edilmesi istendi.

10 MADDELİK AÇIKLAMA

Kılavuzda yer alan önlemlerin ilk günden itibaren adliyelerde hemen hayata geçirildiği ve uygulandığına dikkat çekilen yazıda salgınla ilgili 10 maddelik hatırlatmada bulunuldu. Buna göre, Yeni Çalışma Esasları Kılavuzu’nda yer alan tedbirlere titizlikle riayet edilecek. Adliye girişlerinde ve bina içlerinde yoğunluğu ve beklemeyi önleyecek ilave uygulamalar hayata geçirilecek.

Hizmet binalarının temizliğine ve maske kullanımına dikkat edilecek. Fiziki teması en aza indirmek için ön büroların faaliyetleri artacak. Covid-19 tanısı konulan ya da temaslı olması nedeniyle takibe alınan personele ilişkin işlemler gecikmeksizin yapılacak ve bu personelin tedavi süreçlerindeki ihtiyaçları takip edilecek.

Çalışma alanlarında bulunabilecek kişi sayısı kılavuzda yer alan esaslara uygun biçimde ayarlanacak. Kılavuzda yer alan önlemlerin hayata geçirilmesi için hijyen malzemeleri ile ekipmanların hizmetlerin aksamasına sebebiyet vermeyecek şekilde temin edilecek.

Tutukluların ceza infaz kurumlarından, adliyelere nakilleri sırasında gerekli önlemler alınacak. İcra ve iflas dairelerinde vatandaşlar ile avukatların işlerini kolaylaştıracak ilave önlemler hayata geçirilecek. Ayrıca il bazında alınmasında yarar görülen tedbirler de il pandemi kurulları ile görüşülerek alınacak.

ESNEK ÇALIŞMA GENELGESİ YAYIMLANDI

Cumhurbaşkanlığı Genelgesi sonrasında Adalet Bakanlığı da esnek çalışma genelgesi yayımladı. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül imzalı “Covid-19 Kapsamında Kamu Çalışanlarına Yönelik Tedbirler” konu başlıklı genelge, Bakanlık merkez ve diğer bağlı birimler ile tüm başsavcılıklara ve bölge idare mahkemesi başkanlıklarına gönderildi.

Genelgede, esnek çalışmaya dair yetki birim amirlerine bırakılarak, esnek çalışmanın iş ve personel durumu gözetilerek ve hizmeti aksatmayacak şekilde yapılması istendi. (İHA)

İLGİLİ HABERCorona virüsünde en acı fotoğraf: Bir günde 75 bin Covid-19 tespit edildiCorona virüsünde en acı fotoğraf: Bir günde 75 bin Covid-19 tespit edildi

İLGİLİ HABERCorona zatürre aşısında yoğun talebe sebep oldu! Aile hekimleri aşı bulamıyorCorona zatürre aşısında yoğun talebe sebep oldu! Aile hekimleri aşı bulamıyor

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.